Cóż może być przyjemniejszego, niż dobrze wykonany profesjonalny masaż. Mmmmmmm … na samą myśl o tym ciało się nawet trochę rozluźnia.

W dzisiejszych czasach, naznaczonych ogromnym stresem, na pewno warto korzystać z takich przyjemności. Każdy chyba zna to uczucie, gdy całe ciało, a szczególnie ramiona i barki są spięte i sztywne. Niestety to odczucie to wynik sposobu, w jaki się pracuje, czyli (na przykład w warunkach biurowych) w większości na siedząco i raczej nieruchomo. Bardzo często długotrwałe przebywanie w takiej pozycji połączone z przeżywanym w pracy stresem prowadzi do skumulowania się napięcia w tych partiach ciała i różnego rodzaju bólów.

Najbardziej popularny jest oczywiście zwykły masaż klasyczny – może być wykonywany na całym ciele bądź na jego partii. Taki masaż klasyczny służy do poprawy ogólnego samopoczucia klienta, zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Masaż klasyczny pełni przy okazji funkcję relaksującą jednak istnieją specjalne masaże, które mają właśnie na celu rozluźnić spięte mięśnie i poprawić samopoczucie. Są to po prostu masaże relaksacyjne. Potrafią one doskonale wpływać na układ nerwowy i równoważyć negatywne skutki codziennego stresu poprzez likwidację utrwalonego już napięcia mięśni, regulację rytmu serca oraz ciśnienia krwi. Wykonywane są bardzo powolnymi ruchami dłoni, co doskonale uspokaja i relaksuje ciało. Poddanie się takiemu masażowi zaleca się szczególnie po dużym wysiłku tak fizycznym jak i psychicznym. Tak naprawdę masaż taki niweluje znaczną część objawów, z jakimi zmaga się dzisiejsze społeczeństwo, jest to bezsenność, wszelkiego rodzaju nerwobóle, bóle pleców i karku, bóle głowy i migreny oraz dolegliwości nerwicowe, a także depresje.

Dużym zainteresowaniem cieszą się aktualnie również masaże odchudzające, które mają za zadanie zlikwidować nadmiar tkanki tłuszczowej z miejsc, gdzie najczęściej się ona gromadzi – z ud, bioder, pośladków, brzucha. Ten rodzaj masażu nie jest już tak delikatny jak masaż relaksacyjny, a raczej intensywny i silny, co jest potrzebne po to, żeby pobudzić tkankę tłuszczową i jej spalanie, a także rozbić zgromadzone pod skórą złogi tłuszczu w postaci cellulitu i usunąć toksyny z organizmu. Taki energiczny masaż polepsza ukrwienie skóry i mięśni, dzięki czemu przyspieszona będzie przemiana materii i szybsze spalanie zbędnych kalorii.

Coraz częściej również słyszy się o masażu punktowym, czyli akupresurze. Nauka ta zakłada, że na ciele człowieka znajduje się wiele punktów energetycznych, które odpowiadają narządom wewnętrznym. Właściwe uciskanie danych punktów wpływa, więc pozytywnie na funkcjonowanie konkretnych organów.

Z biegiem lat w Polsce pojawia się coraz więcej propozycji różnych rodzajów masaży. Są to, oprócz wymienionych wcześniej, bo najbardziej popularnych, masaż izometryczny, masaż wodny, masaż Siatsu, masaż ajurwedyjski, masaż Ma Uri, masaż Lomi-Lomi, masaż tybetański, masaż gorącymi kamieniami i wiele innych.

Warto spróbować któregoś z nich, a na pewno efekty będą odczuwalne w postaci zrelaksowanego ciała przede wszystkim.

 

rozciąganie

Regularnie biegając i trenując nie możemy zapomnieć również o rozciąganiu. Rozciąganie, (ang. stretching) jest ważnym elementem treningu, który uelastycznia nasze mięśnie i dodaje nam gibkości.

Skurcz mięśni podczas treningu, jak sama nazwa wskazuje powoduje skrócenie jego długości, skurczenie. Po ciężkim treningu należy te mięśnie rozluźnić i rozciągnąć. Dzięki rozciąganiu po treningu biegowym pomożemy naszemu organizmowi naturalnie wydłużyć krok, co bezpośrednio przełoży się na wyniki w bieganiu. Jeśli dużo czasu poświęcamy na treningi nie żałujmy już tych kilka minut na rozciąganie. Jeśli dużo ćwiczymy na siłowni, dobrze rozwinięte mięśnie, ale nie rozciągnięte nie zawsze pozwalają nam na prawidłowe wykonywanie wszystkich ćwiczeń.

Podczas stretchingu należy pamiętać, aby nie rozciągać mięśni i stawów, które nie są rozgrzane. Nasze stawy są przyklejone do kości, można je porównać do modeliny. Pewnie pamiętacie z dzieciństwa, że modelina zimna jest mało elastyczna i nie poddaje je się naciąganiu. Dopiero po obróbce cieplnej staje się miękka i można z niej formować co tylko nam się podoba. Ściany kości, do których przytwierdzone są stawy nie są idealnie gładkie, ich powierzchnia jest chropowata o mikroskopijnej fakturze, i to właśnie dzięki tej chropowatości ścięgna trzymają się ścian. Przed rozciąganiem należy odpowiednio rozgrzać mięśnie, aby ciepłota z mięśni mogła zostać przekazana również do stawów. W odwrotnym przypadku podczas rozciągania nierozgrzanych mięśni i stawów dochodzi do mikrourazów, włókna ścięgien mogą się porozrywać i poodrywać od ścianek kości. Stąd na drugi dzień możemy odczuwać bóle nadwyrężonych stawów.

Podczas rozciągania nie należy pulsować, aby rozciąganie było efektywne, najlepiej utrzymywać jedną pozycję ok 20 sekund, wtedy mięsień i stawy przyzwyczajają się do nowej pozycji, po tym czasie można lekko pogłębić ćwiczenie, w miarę swoich możliwości. Rozciąganie przyspiesza również regenerację po wysiłku i zapewnia prawidłową ruchomość stawów. Pamiętajcie o kilku prostych zasadach podczas rozciągania:

 • rozciągać mięsień, musi być on rozgrzany aby zapobiec mikrourazom, kontuzjom i bólom po rozciąganiu
 • rozciąganie potrzebuje czasu, poświęć na każdą pozycję około pół minuty, rozciąganie to uspokojenie
 • ćwiczenia wykonuj dokładnie

Przeczytaj również:

Tabata - jak szybko spalić zbędne kalorie.

Znając tabatę już nigdy nie powiesz, że nie masz czasu na ćwiczenia. Tabata spala kalorie, nie tylko podczas samego wykonywania ćwiczeń, ale jeszcze długo po, ...

Plank - wyzwanie.

Plank to ćwiczenie, sprawiające na początku wiele trudności, ale z czasem staje się jednym z ulubionych ćwiczeń. Plank to ćwiczenie głównie na mięśnie brzucha. Świetna ...

Skąd organizm pozyskuje energię do pracy mięśni.

Podczas aktywności fizycznej organizm czerpie energię z kilku źródeł. Są to węglowodany, białka i tłuszcze. W procesie różnych przemian biochemicznych tych składników powstaje wysokoenergetyczny substrat ...

0 comments

Strony związane z hasłem ''szpital'':

 • Krajowy informator medyczny gdzie znajdziesz prawie sto tysięcy danych o firmach medycznych, gabinetach lekarzy, klinikach państwowych jak i prywatnych. Każda wizytówka zawiera opis oferowanych usług medycznych, dokładny adres, telefon, a także godziny przyjęć. Jeżeli jesteś lekarzem, lub prowadzisz firmę świadczącą usługi medyczne lub sprzedającą lekarstwa czy suplementy diety możesz w naszym katalogu utworzyć szybko i bezpłatnie prezentację swojej oferty.

 • Wysokiej jakości, markowe środki czystości firmy SWISH. Kupując środki chemiczne przez internet zaoszczędzisz czas, pieniądze. Masz firmę zajmującą się sprzątaniem? Nie mogłeś lepiej trafić. Sklep internetowy Czystymarket.pl zaprasza do bezpiecznych zakupów. Mamy wszystko do pielęgnacji i czyszczenia powierzchni wszelkiego rodzaju. Do dezynfekcji polecamy preparaty: Miracle Disinfectant, Quato 78 PLUS, Food Service, Quato 44. Bardzo bogata oferta koncentratów do urządzeń gastronomicznych. Superwydajne środki chemiczne i preparaty do czyszczenia są podstawą działalności firm zajmujących się sprzątaniem. Ponad 300 produktów w naszym sklepie. Środki idealne do sprzątania domu i firmy. Dezynfekcja odgrywa ogromną rolę w szpitalach, przemyśle spożywczym, sanitariatach, weterynarii.

  Data dodania: 10 10 2010 · szczegóły wpisu »
 • Uprzejmie inwituję do wejścia na stronę prywatnego gabinetu ortopedycznego Dr. Macieja Krajewskiego. Dr n. med. Maciej Krajewski to wybitna postać w swojej dziedzinie, od 2010 roku skupia swoje działania na rozwoju Kliniki Chirurgii Kolana. Kooperuje też z trzema szpitalami w Poznaniu i okolicach. Placówki takie jak: Klinika Grunwaldzka – Poznań, Medicus Bonus – Środa Wielkopolska,MedPolonia - Poznań. W toku pracy i kariery lekarza Macieja Krajewskiego wskazane jest by dodać o tym, że w latach 1992 – 1998 funkcjonował jako lekarz Kadry Olimpijskiej zawodników zapasów stylu klasycznego. W obrębie opisywanej witryny są takie strony jak np: rekonstrukcja acl.

  Data dodania: 07 04 2011 · szczegóły wpisu »
 • Otolaryngologia zajmuje się badaniem i leczeniem uszu i gardła. Nawracające anginy mogą być spowodowane np. krzywą przegrodą nosa. Wówczas konieczna jest operacja usunięcia jej. Do badania naszego słuchu służy audiometr. Takie badanie bywa niekiedy wymagane jako niezbędne przy przyjęciu do pracy. Podręczniki laryngologii można nabyć w księgarni MEDLIBRI.PL. Mieści się ona na parterze Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie na ulicy Lindleya 4. Hobbystom nauk medycznych proponujemy poradniki medyczne. Dla studentów handlu, ekonomii, psychologii, pedagogiki, socjologii i filozofii mamy niezbędne podręczniki. Posiadamy również książki do nauki języków obcych. Mamy również dział beletrystyki.

  Data dodania: 24 06 2011 · szczegóły wpisu »
Coraz częściej choroby stawów i związane z  nimi dolegliwości reumatoidalne dotykają młode osoby. Do niedawna jeszcze choroby stawów były kojarzone głównie z osobami starszymi, jednak niezdrowy tryb życia, papierosy oraz stres sprawiają, że bóle stawów są dziś problemem każdego z nas. Ból stawów to nic innego  jak wyrzut nerwowy, którego bezpośrednią przyczyną jest występowanie zmian w okolicach konstrukcji stawu. Jest to niezwykle dokuczliwe schorzenie ze względu na swoją przewlekłość. W zależności od przyczyny, jego nasilenie cechu się często falowym działaniem: czasem nasila się rano innym razem po całym dniu aktywność. Ponieważ w obrębie różnych stawów mogą występować różnego rodzaju dolegliwości, ciężko tu o generalizację. Wszystko zależy od konkretnego stawu i jego budowy. Staw jest to bowiem połączenie dwóch lub więcej kości, które umożliwiają ich ruchomość i zapewniając stabilność. Konkretne źródło bólu może dotyczyć całego stawu jak również jego części składowych wśród których wyróżniamy : więzadła, ścięgna oraz kaletki maziowe. Niezwykle istotnym elementem budowy stawu jest też chrząstka stawowa, a więc delikatna struktura pełniąca funkcję amortyzującą i chroniącą kość przed niszczycielskim wpływem tarcia. W wyniku zużycia, lub patologii  chrząstka może uleć licznym zwyrodnieniom, które są przyczyną bólu stawów. Środkiem, który złagodzi ból stawów jest Levasan.

Geneza zmian w obrębie stawu

Chociaż rozwój medycyny dokonuje się praktycznie z dnia na dzień, to choroby stawów i ich ciężkie reumatoidalne odmiany, są ciągle dziedziną nie do końca zbadaną. Dlatego też stawianie odpowiedniej diagnozy jest niezwykle trudnym zadaniem wymagającym od lekarza doświadczenia i wnikliwego rozpoznania historii choroby. Spośród wielu przyczyn bólu stawu wyróżnić należy dwie największe grupy : niezapalne, a więc wywołane uszkodzeniami mechanicznymi takimi jak stłuczenia, oraz zapalne, czyli mające swoją genezę w zmianach zapalnych w stawie i tkankach go okalających. Przyczyny bólu stawów mogą mieć bardzo szerokie spektrum. Od zmian mechanicznych związanych z urazem, jak również przewlekłym powtarzaniem czynności związanych z pracą lub sportem aż po genetykę, choroby autoimmunologiczne i zmiany reumatoidalne. Dlatego specjaliści podkreślają jak ważne jest wczesne reagowanie. Bólu stawów (szczególnie takiego, który pojawił się bez określonej przyczyny) nigdy nie należy lekceważyć. Daleko postępujące zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu są bowiem nie do cofnięcia, w przeciwieństwie do początkowych objawów, które można łagodzić farmakologicznie.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jak już pisaliśmy bólu stawów absolutnie nie można bagatelizować. W przypadku określonego źródła bólu jak np. przemęczenia po nadmiernej aktywności sportowej lub urazie mechanicznym, warto zastosować tradycyjne sposoby uśmierzania bólu, takie jak okłady, smarowanie maściami na obrzęki, odciążenie i usztywnienie obolałego stawu. Jednak w sytuacji gdy ból i obrzęk przedłużają się, lub nie wystąpiła jednoznaczna przyczyna wystąpienia ośrodka bólu, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Przewlekły ból stawowy (nawet o niewielkim nasileniu) może być bowiem objawem poważnych zmian tkanki stawowej, za którym mogą kryć się kwestie reumatoidalne. Podczas wizyty u specjalisty należy przedstawić dokładny i wyczerpujący opis przebiegu dolegliwości, jak również wszelkich warunków pracy i powtarzalnych czynności, gdyż te informacje mogą okazać się niezwykle istotne w prawidłowym postawieniu diagnozy. Lekarz ortopeda lub reumatolog jako wstępne badania może zalecić prześwietlenie rentgenowskie lub USG, miejsca występowania bólu, jak również zastosować szersze badania organizm, w tym morfologię i OB. Bardzo często przyczyną bólu stawów mogą być bowiem przypadłości, mające swoją przyczynę w schorzeniu całego układu. Więcej o konkretnych rodzajach patologii tkanki stawowej w dalszej części.

Reumatoidalne zapalenia stawów

Jednym z najczęściej występujących  i najgroźniejszych schorzeń tkanki stawowej jest RZS. Reumatoidalne zapalenie stawów – dawniej nazywane gośćcem – polega na przewlekłych, patologicznych zmianach tkanek stawowych i wpływa destruktywnie na funkcjonowanie całego stawu. Bezpośrednia przyczyna występowanie RZS nie jest do końca zbadana. Wśród czynników odpowiedzialnych za występowanie schorzenia wymienia się takie zmienne jak: genetyka, uwarunkowani płci, obciążenia dziedziczne, defekt układu odpornościowego (w przypadku odmian autoimmunologicznych) - a z przyczyn środowiskowych – palenie papierosów, stres, złe odżywianie. Jak widzimy rozpiętość przyczyn jak niezwykle szeroka, co potwierdza jedynie opinię specjalistów, że bezpośrednia przyczyna RZS nie jest do końca zbadana. Na czym jednak polega to schorzenie? Najbardziej charakterystycznym jej objawem jest ból, sztywność oraz obrzęk stawów rąk i stóp, ale zapalenie może dotyczyć także innych stawów. W przypadku wystąpienia podobnych objawów należy od razu działać, bowiem nieleczona choroba prowadzi najczęściej do zniszczenia stawów i ciężkiej niesprawności. Przyczyną choroby jest rozwinięty proces zapalny zlokalizowany wewnątrz staw. W wyniku tego dochodzi do nadmiernej stymulacji błony maziowej, która generuje wyrzut zapalny prowadzący następnie do uszkodzenia stawów oraz przylegających do niego struktur. Bezpośrednim następstwem tych zmian jest obrzęk, ból oraz ograniczenie ruchomości stawu.

Rozwój choroby i leczenie

Ze względu na swój niezwykle nieregularny przebieg nigdy nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza po okresie dłuższego nasilenia się bólu. Choroby reumatoidalne mają to do siebie, że charakteryzują się częstymi okresami pozornej reemisji, naprzemiennie z okresami nieznośnego bólu. Wcześnie rozpoznana choroba daje dużo większe szanse na minimalizowanie szkodliwego działania na stawy. W sytuacji nieleczonego zapalenia, może dojść do poważnych zmian a nawet zwyrodnień, które mogą prowadzić do całkowitego ustania ruchomości kończyn, a w wyniku powikłań, nawet do zgonu. Aby ustalić czy schorzenie na które cierpimy to RZS, lekarz może zastosować badanie RF – a więc badanie czynnika reumatoidalnego, jak również badanie na występowanie przeciwciała Anty-CCP, które bezbłędnie diagnozuje występowanie zapalenia reumatoidalnego. W przypadku wyniku pozytywnego należy bezzwłocznie rozpocząć terapie zaleconą przez reumatologa. Podstawowymi środkami zaradczymi są tutaj leki modyfikujące przebieg choroby. Jako, że całkowite wyleczenie RZS nie jest możliwe, należy stosować środki farmakologiczne zapisane przez lekarza, hamujące rozwój choroby aby zapobiec nieodwracalnym zmianom w stawach.

Definicja i przyczyny choroby zwyrodnieniowej

Jeżeli w ostatnim czasie zauważyliśmy u siebie trudności z poruszaniem, sztywność kończyn i ból przy określonych ruchach w obrębie stawu – to może być początek choroby zwyrodnieniowej. Patologiczne zmiany chrząstki stawowej, polegające zazwyczaj na jej niedostatecznej  ilości lub zmniejszeniu się funkcji poślizgowej, mogą prowadzić do zwyrodnienia stawów, a w dalszej części do uszkodzenia całej struktury motorycznej, na która składają się kość,  torebka stawowa oraz mięśnie i ścięgna. Jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do zwyrodnienia stawów a jednym z najpoważniejszych, na który mamy wpływ jest otyłość. Nadmierna waga powoduje przeciążenie układu ruchowego i zbyt duży nacisk kości na chrząstkę stawową. Ten rodzaj schorzenia dotyczy najczęściej kolan, bioder oraz stóp. Do innych przyczyn zewnętrznych warto zaliczyć : choroby zawodowe, intensywne uprawianie sportu, atrofię i osłabienie mięsni okalających staw oraz zaburzenia w budowie samego stawu. W kwestii zwyrodnienia stawów często posługuje się rozróżnieniem na czynniki pierwotne oraz wtórne. O wtórnych pisaliśmy przed chwilą. Natomiast do czynników pierwotny (a więc takich, na które nie mamy wpływu) zaliczyć należy podatność genetyczną poszczególnych płci, wiek, oraz predyspozycje dziedziczne. ból stawów

Objawy i leczenie

Do podstawowych objawów zwyrodnienia stawów zalicza się ból, obrzęk oraz sztywność kończyn. Podobnie jak w przypadku innych dolegliwości stawowych, jeśli wystąpi którykolwiek z tych czynników należy zgłosić się do lekarza. Początkowe zmiany w obrębie stawu mogą być niewidoczne gołym okiem, lecz jeśli zmiany zaczną przechodzić w swoje zaawansowane stadium, zwykle jest już za późno na leczenie i jedyną ewentualnością jest operacja wszczepienia endoprotez. Jeżeli chodzi o rodzaj bólu to jest to specyficzny, mechaniczny ból, pojawiający się najczęściej w momentach przeciążenia stawu (np. wstawanie z krzesła) lub ciągłe trwały, wiercący ból, trwający przez cały czas aktywności. Jeżeli do objawów nerwowych dołączą się takie symptomy jak : sztywność, ograniczenie ruchomości oraz trzeszczenie to znak, że choroba wchodzi w zaawansowane stadium. Lekarz ustala rozpoznanie na podstawie objawów i charakterystycznych zmian widocznych na zdjęciach radiologicznych – typowe nieprawidłowości to zwężenie szpary stawowej, torbiele zwyrodnieniowe, zagęszczenie kości położonej bezpośrednio pod chrząstką oraz osteofity. W celu zmniejszenia dolegliwości należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza pod względem leczenia farmakologicznego jak również poczynić stosowne kroki mające na celu odciążenie bolącego stawu. Aby pomóc w rekonwalescencji szczególnie istotne jest utrzymywanie właściwego BMI masy ciała, ćwiczenia fizyczne (w tym rozciągające np. joga) oraz odciążenie stawu. Z innych, nieinwazyjnych metod polecane są : krioterapia, powierzchowne stosowanie ciepła, oraz czasowe unieruchomienie. Pamiętajmy jednak, że wszystkie te czynności, jak również leki, muszą być konsultowane z reumatologiem.

Levasan

Ostatnimi czasy w środowisku medycznym zrobiło się głośno o nowym środku o nazwie Levasan. Z tym wieloskładnikowym preparatem o szerokim działaniu przeciwzapalnym, wiązane są poważne nadzieje w walce z bólem stawów występującym przy zmianach reumatycznych oraz zwyrodnieniowych. Podstawowym działaniem Levasanu jest zwalczanie bólu, w tym szczególnie bólu stawów oraz kręgosłupa. Lecz to nie wszystko. Specjalne serum zwarte w składzie Levasanu przyspiesza regenerację stawów i pozwala zauważyć znaczącą poprawę ich ruchomości. Dodatkowym działaniem preparatu jest wzmocnienie stawów i ścięgien szczególnie istotne przy regeneracji organizmu po urazach, szczególnie wśród sportowców. Grupa testowa zażywająca przez 2 tygodnie Levasan, wykazała ponad 50% lepsze efekty w likwidacji stanów zapalnych i poprawie ogólnej kondycji tkanki stawowej, niż grupa badanych zażywająca tradycyjny lek, na tego typu schorzenia. Jak dotąd żaden preparat na rynku nie może poszczycić się taką skutecznością. levasan opakowanie Levasan dzięki zastosowaniu 27 ziołowych komponentów, wśród których występują rzadkie składniki o niezwykle silnym anty zapalnym działaniu, pozwalają na znaczne zredukowanie uszkodzeń i zwyrodnień już w ciągu jednego miesiąca. Pozwala to na automatyczne zregenerowanie stawów oraz tkanek około stawowych. Dodatkowo Levasan dzięki skoncentrowanej dawce ziołowych ekstraktów znacząco podnosi odporność i wpływa pozytywnie na cały układ odpornościowy, dzięki czemu znacznie wzrasta nasza witalność i zdolność organizmu do przeciwstawiania się patologicznym zmianom w przyszłości. Środek dostępny jest w postaci żelu, co znacząco ułatwia aplikację i usuwa potrzebę łykania, często szkodliwych dla organizmu tabletek. Dzięki niezwykle wysokiej wchłanialności Levasan działa już po 5 minutach, skutecznie docierając i neutralizując ogniska bólu. Środek dostępny jest w opakowaniach 50ml a jego standardowa cena to 297 złoty. Wcześniej środek był niedostępny w Polsce, od niedawna można go zamówić na stronie dystrybutora  http://levasan.pl.  W związku z wejściem na polski rynek, tylko teraz Levasan dostępny jest w promocyjnej cenie 137 złoty. Jeżeli również ty masz problemy z bólem stawów to Levasan, jest idealnym rozwiązaniem twoich problemów.